19 August 2018 10:24:09
Meteo
Bun venit
Dragi prieteni,

Vă invit ca prin intermediul acestui site să vă informaţi despre localitatea noastră, despre administraţia sa şi să participaţi la discutarea problemelor acesteia.

Comuna Cornetu spune un bun venit tuturor celor care o vizitează virtual sau real !

Acest site este un instrument de informare modern şi eficient pentru locuitori, dar şi un mijloc de a face cunoscute proiectele noastre de dezvoltare.

Pe această cale vreau să le mulţumesc locuitorilor comunei Cornetu pentru că au încredere în mine şi vreau  să-i asigur de întregul meu devotament faţă de ei şi faţă de localitatea noastră.
Principalul meu obiectiv este acela de a moderniza localitatea şi de o aduce la standarde europene din punct de vedere al infrastructurii, al curăţeniei şi al spaţiilor verzi.

Odată cu investiţiile în modernizarea infrastructurii, o altă prioritate rămane creşterea permanentă a calităţii serviciilor în relaţia directă cu cetăţenii.

Din acest punct de vedere vreau ca localitatea noastră să devină un exemplu pozitiv de transparenţă pentru administraţia publică din România.

Primarul Comunei Cornetu,
STOICA ADRIAN EDUARD

DUMINICA 06-05-2018, ACTIUNE DE DEZINSECTIE
Duminica 06.05.2018 începând cu ora 6:00 va avea loc pe teritoriul com. Cornetu actiunea de dezinsectie , larvicidare, tratamente fitosanitare prin tratamente AVIO de pe Aerodromul Clinceni pentru anihilarea insectelor inclusiv tântari. Produsul utilizat Vectobac WG nu este toxic pentru albine. Aceasta actiune este derulata de catre Consiliul Judetean Ilfov.
Informatii linia RATB 407

DEMERSURI FĂCUTE DE PRIMĂRIA CORNETU ÎN PERIOADA 2015-2018 PENTRU FUNCȚIONAREA LINIEI RATB 407- citiți aici

Informatii inundatii 2018

INFORMAȚII INUNDAȚII 2018- citiți aici

Cum se platesc taxele si impozitele locale în 2018
Ghiseul.ro

Taxele şi impozitele locale aferente anului 2018 se vor putea achita începând cu 15 ianuarie. Ca şi în anii anteriori, contribuabilii vor avea la dispoziţie următoarele modalităţi de plată a impozitelor şi taxelor locale:

Plata cu numerar sau card bancar la ghişeele din sediul Primăriei Cornetu din şoseaua Alexandriei nr.140.

Plata prin POS ramâne una dintre cele mai sigure şi comode metode de plată a taxelor şi impozitelor locale. La efectuarea tranzacţiei nu se percepe comision suplimentar, securitatea datelor este 100% asigurată, iar contribuabilul este scutit de grija buzunarelor pline de numerar.
Programul casieriilor de la sediul Primăriei Cornetu este de luni pâna vineri între orele 8-16.

Plata on-line De departe cea mai comodă modalitate de plată a taxelor şi impozitelor este din faţa calculatorului. Pentru plata online, se parcurg următorii paşi:
•Se accesează pagina Primăriei Cornetu;
•În bara orizontală de sus a site-ului, la sectiunea Servicii Publice → Taxe şi Impozite se apasă pe butonul ” Ghiseul.ro.”;
•În pagina nou deschisă, se introduce numele de utilizator şi parola;
•În noua pagină deschisă, se vizualizează obligaţiile de plată, contribuabilul având posibilitatea achitării în totalitate sau parţial a acestora;
•Se completează datele de pe card solicitate;
•Se confirmă acceptarea efectuării plăţii cu cardul;
•Dacă plata este acceptată, se poate tipari dovada plăţii.

IMPORTANT :
Sunt două metode prin care puteţi obţine datele de acces (UTILIZATOR şi PAROLA) pentru ghişeul.ro:
    1. Contribuabilii işi pot ridica pe loc datele de acces pentru accesarea platformei ghişeul.ro de la sediul Primăriei Cornetu din şoseaua Alexandriei nr.140, pe baza actului de identitate şi a cererii tip completată care poate fi descărcată de aici

2. Metoda online de obţinere a datelor de logare: Accesaţi secţiunea “SOLICITATI DATE DE ACCES” de pe prima pagină ghişeul.ro si parcurgeţi etapele: “Verificare CNP”- “Validare card”- “Trimitere e-mail cu datele de logare”

Primăria Cornetu este printre primele localităţi din Judeţul Ilfov care pune la dispoziţia cetăţenilor acest serviciu modern.
Denumire: Primăria Comunei Cornetu

Sediul: Comuna Cornetu, sat Cornetu, Şoseaua Alexandriei, Nr. 140

Telefon: 021.468.92.20 / 0785.279.050

Fax:       021.468.90.20